Co robi coach w coachingu?

Coach osobisty to w dzisiejszych czasach osoba, do której maszeruje się z większą chęcią niż do psychologa. Jego głównym zadaniem będzie wydobycie potencjału drzemiącego w drugiej osobie, która być może znajduje się na życiowym zakręcie i potrzebuje wsparcia z zewnątrz, by złapać równowagę.

Coach osobisty będzie zatem osobą, która w pierwszej kolejności wysłucha tego, co mamy do powiedzenia i w oparciu o nasze słowa rozpocznie proces, który dzisiaj często nazywany jest rozwojem osobistym. Budowana relacja z osobą o doświadczeniu coacha pozwala zwrócić uwagę na własne atuty i przekuć je w wartościowe i produktywne działanie.

 Jakie cechy powinien posiadać dobry coach?

Coach powinien przede wszystkim być osobą, która przepada za ludźmi i niemal natychmiast wzbudza ich zaufanie. Takiej osoby potrzebujemy, by móc się w pełni otworzyć i ze swobodą dyskutować na temat samego siebie. Musi być osobą empatyczną, a jednocześnie posiadającą umiejętność wyrażania własnej opinii w sposób, który zmusi nas do konkretnej refleksji.

Zdecydowanie musi być kimś, z kim chce się rozmawiać, a zatem powinien odznaczać się pewnego rodzaju otwartością, ciekawością drugim człowiekiem i zaangażowaniem podczas rozmowy.

Jak wybrać profesjonalnego coacha?

Poszukiwania dobrego coacha mogą odbywać się na różnych płaszczyznach, choć warto zacząć od osób poleconych. Bliscy na ogół nie polecają specjalistów, którzy okazali się prawdziwym rozczarowaniem. Warto równocześnie sprawdzić organizacje zrzeszające coachów.

W takim wypadku istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo trafienia na eksperta w swojej dziedzinie i osobę, która może pochwalić się solidnym przygotowaniem do zawodu. Coach posiadający wyłącznie atrakcyjną witrynę internetową niekoniecznie będzie dobrym specjalistą z doświadczeniem.

Pierwsze spotkanie i wstępna rozmowa z pewnością pomogą na określić, czy dana osoba jest tą osobą, z którą faktycznie będziemy w stanie podzielić się prywatnymi sprawami.

Pomoc coacha w rozwoju osobistym i zawodowym

Dobry coach to osoba, dzięki której rozwój osobisty stanie się dla nas chlebem powszednim. Dzięki niemu będziemy w stanie bardzo rzeczowo określić własne możliwości i korzystać z nich na co dzień. Co więcej, coach pomoże również wskazać nam nasze mocne strony o których być może zapomnieliśmy lub nie mieliśmy większego pojęcia.

Taki proces uświadamiania przekłada się na życie zawodowe. Dzięki coachowi będziemy mogli realizować się na płaszczyźnie zawodowej w sposób satysfakcjonujący, realizując własne założenia i często długoterminowe plany.