Czym jest i co nam daje coaching

Coaching to proces pomagający w doskonaleniu i poprawianiu wybranych cech ludzi. Dzięki temu mogą działać lepiej, osiągać wyżyny własnych możliwości, stawać się lepszymi. Przy tym lepiej się komunikują, także ze sobą. Sprawniej działają i osiągają wcześniej założone cele. Mogą robić to, co robili do tej pory, ale zdecydowanie łatwiej, szybciej i lepiej.  

Na czym polega coaching

Kiedy kogoś coachujemy, to tak naprawdę staramy się mu pomagać w zmienianiu stanu obecnego na stan pożądany. Zatem najważniejszym celem coachingu będzie dojście do odpowiednio zdefiniowanego celu i pomoc osobie coachowanej w ruszeniu do tego celu. W coachingu diagnozowany jest nie tylko stan obecny, ale i również stan pożądany przez klienta. Coach ma odpowiedzieć na pytanie, czy stan pożądany jest rzeczywiście stanem pożądanym. Później odnajduje zasoby, dzięki którym klient dotrze tam, gdzie chce być. 

Popularność coachingu

Specjalistów od zagadnienia coachingu jest naprawdę sporo. I rynek ten ma zdecydowanie duży potencjał. Wynika to z faktu, iż wiele firm zatrudnia, albo chce zatrudnić coacha na stałe. Inne zaś organizują częste szkolenia celem zwiększenia efektywności swoich pracowników. I to rzeczywiście się sprawdza. Przyjrzymy się więc, co daje nam coaching

Zwiększoną wydajność pracy

Dzięki nauczeniu się, jak właściwe ustalać priorytety i zarządzać swoimi czarem, jak i zrozumieniu, co jest najbardziej istotne dla nas, jako dobrych pracowników, będziemy w stanie pracować lepiej, mając przy tym większe efekty. 

Wysokie poczucie odpowiedzialności

Jeżeli pracodawca wyśle nas już na tego rodzaju szkolenie, albo nawet zatrudni trenera, to znaczy, iż zależy mu na naszym rozwoju. Dzięki czemu czujemy się odpowiedzialni, ale też lojalni wobec konkretnego pracodawcy. 

Lepsza samoświadomość

Głównym zadaniem coacha będzie pomoc w odkrywaniu przez klienta samego siebie. Bez tego nie jest możliwy żaden rozwój, odkrywanie własnych talentów i zdolności, a tym bardziej ich wykorzystanie celem doskonalenia swojej pracy, a więc i osiągania lepszych wyników. 

Kształtowanie umiejętności nakierowanych na cel

Trenerzy personalni niejako programują myślenie ludzi tak, aby skupiali swoją uwagę na poszukiwaniu rozwiązań, dzięki którym będą mogli osiągnąć cel. Każdy przecież posiada różne talenty i chodzi o to, aby wyciągnąć z niego to co najlepsze, przede wszystkim to co da możliwość rozwoju.   

Eliminacja nieodpowiednich zachowań  

Skoro coaching pozwala nam na uświadomienie sobie, jacy tak naprawdę jesteśmy, jakie mamy zalety, pokazuje nam także i nasze wady. Zatem jeśli chcemy się rozwijać, będziemy chętni do eliminowania niewłaściwych zachowań.