Pewność siebie

Co warto wiedzieć o pewności siebie?

Samoocena to sposób w jaki postrzegamy siebie i wyznacznik tego, jak bardzo cenimy swoją wartość. Okazuje się, że w obecnych czasach wiele osób cierpi na brak pewności siebie a to bardzo utrudnia życie.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to taki stan, gdy dana osoba akceptuje swój wygląd, swoje cechy charakteru, talenty i niedoskonałości. Ktoś taki wierzy w siebie, ma do siebie zaufanie i jest przekonany, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Z kolei osoby, które mają niską samoocenę zwykle źle o sobie myślą, nie wierzą w swoje możliwości i czują się gorsze od innych osób.

Co wpływa na pewność siebie?

 Źródło niskiej samooceny zazwyczaj tkwi w dzieciństwie. Na tę przypadłość cierpią przede wszystkim te osoby, które miały bardzo wymagających rodziców albo nie poświęcano im w dzieciństwie uwagi. Gdy dziecko jest nieustannie krytykowane albo wpędzane w poczucie winy, z dużym prawdopodobieństwem będzie cierpiało na niską samoocenę.

Podobnie jest z dziećmi zaniedbywanymi. Jeśli rodzic nie dba o potrzeby dziecka, nie zważa na jego stan psychiczny oraz nie ma dla niego czasu, to takie dziecko później czuję się niewiele warte.

Jakie skutki niesie brak pewności siebie?

Z niską samooceną bardzo często w parze idą kompleksy i nieśmiałość. Takie osoby boją się podejmować wyzwania, nie lubią zmian oraz mają trudności z odnajdywaniem się w grupach rówieśniczych. W życiu dorosłym mają więc niższe wyniki na polu zawodowym. Osoby z niską samooceną często uważają też, że nie zasługują na więcej i do tego są nieasertywne i wchodzą w nieudane związki partnerskie.

Co warunkuje pewność siebie?

Dobra wiadomość jest taka, że samoocenę można poprawić w każdym wieku. To, że ktoś miał nieudane dzieciństwo nie oznacza, że taka sama będzie jego dorosłość. Nad samooceną zdecydowanie warto pracować przede wszystkim po to, by w codziennym życiu czuć zadowolenie i spełnienie. Osoby, które źle o sobie myślą zwykle są smutne, przybite, mają mało energii. Aby to zmienić warto starać się traktować siebie dobrze.

Oznacza to, że dajemy sobie prawo do gorszych dni, akceptujemy swoje słabe strony czy ograniczenia. Jest to więc przyzwolenie na to, by nie być we wszystkim doskonałym. Jednocześnie osoba, która chce pracować nad swoją samooceną powinna starać się rozwijać swoje mocne strony i podejmować różne działania, dzięki którym będzie mogła lepiej funkcjonować w codzienności.

Poprawie samooceny sprzyja przebywanie z życzliwymi osobami. Na swoich towarzyszy warto wybierać ludzi którzy nas inspirują, od których możemy się czegoś nauczyć i którzy mają optymistyczne podejście do życia.