Pozytywne myślenie

Odpowiednie podejście do życia, codziennych i ważnych spraw może mieć ogromne znaczenie. Sporo mówi się o pozytywnym myśleniu, ale czym tak naprawdę ono jest? Jak nauczyć się myśleć w ten sposób i jakie korzyści niesie ze sobą pozytywne myślenie? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule. 

Pozytywne myślenie – czym jest i dlaczego jest ważne?

Omawianym tematem zajmowało się już wielu specjalistów, napisano wiele książek i poradników na ten temat. W wielu lekturach można znaleźć wskazówki podkreślające, że pozytywne myślenie może całkowicie odmienić nasze życie, zagwarantować nam dobrą pracę, miłość, szczęście. To pojęcie jest jednak o wiele szersze.

Co to jest pozytywne myślenie? Jest to odpowiedni sposób myślenia ukierunkowany na optymistyczne podejście do napotykanych problemów i codziennego życia. Określa się, że taki rodzaj myślenia, który opiera się na mocnych stronach danej sytuacji, zauważanie pozytywów i motywowanie się nimi. Dlatego też jest takie ważne – uczy optymizmu, a także daje silną motywację do działania.

Dzięki pozytywnemu myśleniu jesteśmy w stanie z łatwością rozwiązywać wszelkie kwestie, a co najważniejsze, nie zrażać się i załamywać, kiedy coś się nie uda.

Jak włączyć pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie jak najbardziej można włączyć, nauczyć się go i wprowadzić do swojego życia. Wydawać się może, że to bardzo proste – wystarczy po prostu pozytywnie myśleć. Jednak okazuje się, że to nie takie proste, ze względu na to, że każdy z nas jest inny, ma własne doświadczenie i utarte przekonania.

Doktor Martin Seligman opatentował metodę, dzięki której możliwe jest włączenie pozytywnego myślenia. Oczywiście, nie jest to szybki proces, ponieważ nie jest łatwo z dnia na dzień zmienić całkowicie swojego podejścia. Wszystko jednak zależy od nastawienia, motywacji i podejścia. Aby włączyć pozytywnie myślenie, należy zmienić swoje nawyki i sposób postrzegania świata.

Warto dokonać szczegółowej analizy, usiąść i zapisać wszystko, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Pamiętaj o wdzięczności i doceniaj każdy dzień. Dobrze sprawdzi się też lektura podręczników pozytywnego myślenia specjalistów z tego zakresu. 

Negatywne myślenie i jego skutki

Negatywne myślenie to oczywiście odwrotność pozytywnego. Oznacza ono negatywne, pesymistyczne podejście do wszystkiego. Osoba myśląca negatywnie przeważnie zakłada, że coś się nie uda, coś pójdzie nie po jej myśli. Przekłada się to na wszelkie sfery życia. Jego skutki mogą być bardzo poważne.

Jeśli nieustannie towarzyszy nam tylko negatywne myślenie i ciągła niechęć do wszystkiego, może to przełożyć się na nieustanne napięcia emocjonalne, zły nastrój, obniżone poczucie własnej wartości, pogorszenie relacji z bliskimi, a nawet stany depresyjne.

Pozytywne myślenie – cytaty

Warto przytoczyć także kilka najpopularniejszych cytatów o pozytywnym myśleniu. Wśród nich są takie jak:

  • „Kiedy zastąpisz negatywne myślenie pozytywnym, zaczniesz zauważać pozytywne skutki tej zmiany”. – Willie Nelson
  • „Budząc się rano, pomyśl, jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować”. – Marek Aureliusz
  • „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”. – Stanisław Lem
  • „Utrzymuj pozytywne myśli, ponieważ twoje myśli stają się twoimi słowami. Wybieraj pozytywne słowa, ponieważ Twoje słowa stają się twoim zachowaniem. Zachowuj pozytywne zachowania, ponieważ Twoje zachowanie staje się Twoim nawykiem. Utrzymuj pozytywne nawyki, ponieważ Twoje nawyki stają się Twoimi wartościami. Miej pozytywne wartości, ponieważ twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem”. – Mahatma Gandhi