Siła woli

Siła woli jest to wewnętrzna siła, która pozwala realizować nam wymarzone cele oraz podejmować świadome decyzje. Na silną wolę składają się wszystkie nasze pragnienia i intencje. Siła woli jest motywacją, aby nasze pragnienia doszły do skutku. Wewnętrze postanowienia i trwanie w nich, aby móc podejmować decyzje oraz realizować własne plany gdyż  „Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji” (Anthony Robbins).

Osoby, które mają silną wolę potrafią trwać w swych dążeniach do celu nawet w obliczu niesprzyjających okoliczności lub innych osób, które próbują nam to utrudnić. Dopóki człowiek ma silną wolę zawsze znajdzie jakieś rozwiązanie, będzie wyróżniał się wytrwałością i asertywnością. Siły woli używamy każdego dnia, aby nie oprzeć się pokusom, które mogą popsuć nasze cele do których tak bardzo dążymy.

Jest to aspekt, który odróżnia człowieka od zwierzęcia- potrafimy zahamować nasze chwilowe pragnienia i poświęcić się dla tych postanowień, które będą satysfakcjonujące dla nas w dłuższej perspektywie czasu, a przecież „Siła nie pochodzi z fizycznej zdolności. Pochodzi z niezłomnej woli” (Mahatma Gandhi).

Jak rozwijać siłę woli?

Aby rozwijać naszą siłę woli powinniśmy starać się, aby nie ulec codziennym pokusom pojawiających się w naszym życiu. Warto odpowiednio planować wszystkie swoje działania i mieć określone cele, zastanowić się do czego dążymy i jaki efekt ma nam to przynieść. Jeśli jednak wydarzy się coś przez co będziemy musieli zmienić swoje działania powinniśmy zaakceptować fakt, że każdy może popełnić błąd i mimo to nadal trwać w swoich postanowieniach.

Według słynnego aforyzmu „Nie należy gniewać się na bieg wypadków, bo to ich nic nie obchodzi” (Marek Aureliusz). Gdy będziemy wierzyć, że nasza silna wola jest nieograniczona ukształtuje to nasz sposób myślenia i nastawienie. Dzięki temu pomimo błędów czy porażek nie zaprzestaniemy w dążeniu do swoich pragnień i osiągniemy określone cele. 

Jakie są skutki, gdy zabraknie nam silnej woli?

Jeśli osiągniemy porażkę w naszych działaniach, uznamy ją za coś strasznego lub jako sytuację bez wyjścia może to doprowadzić do utraty silnej woli. Doprowadzi to do strachu przed wyjściem z własnej strefy komfortu, zaprzestaniemy również dążyć do sukcesu przez strach przed kolejnymi porażkami.

W efekcie będziemy trwać w życiu, które nie do końca nam odpowiada lub jest dla nas po prostu przeciętne. Podziwiać będziemy tych, którzy wytrwali i odnieśli sukces ponieważ „Śmiałym los sprzyja i bojaźliwych odtrąca” (Horacy).